Κυριακή 14 Ιανουαρίου 2024

12η Αγωνιστική: Α.Σ. Θιναλιακός - Α.Π.Σ. Κεραυνός Αγίου Νικολάου 2-1 (Φωτορεπορτάζ)

Μας στοίχισαν οι πολλές χαμένες ευκαιρίες

Την Κυριακή ταξιδέψαμε στην άλλη άκρη του νησιού και στο γήπεδο της Κασσιώπης για να αντιμετωπίσουμε τον περυσινό πρωταθλητή Θιναλιακό. Στο πρώτο ημίχρονο μπήκαμε πολύ δυνατά και είχαμε αρκετές καλές ευκαιρίες να ανοίξουμε το σκορ. Αρχικά με 2 τετ α τετ του Μπρούνο Λαμκάϊ, ενώ αργότερα είχαμε δοκάρι σε σουτ του Δημουλή και άλλες 2 κεφαλιές άουτ μετά από κόρνερ, από το Νίκο Ρέβη και τον Μπρούνο. Τελικά καταφέραμε να σκοράρουμε στο 30’ με τον Αργυροκαστρίτη, όμως το γκολ ακυρώθηκε λανθασμένα ως οφσάϊντ. Ο Θιναλιακός έχασε μια ευκαιρία που απέκρουσε ο Τσουκιάς, αλλά λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου έκανε το 1-0 κόντρα στη ροή του αγώνα

Στο δεύτερο πιέσαμε το ίδιο και χάσαμε πάλι αρκετές ευκαιρίες. Είχαμε ένα καλό σουτ του Βάρελη μέσα από την περιοχή το οποίο κόντραρε και κατέληξε κόρνερ, ένα σουτ του Αργυροκαστρίτη που πέρασε αρκετά άουτ, και ένα τρίτο σουτ του Καλούδη μετά από πάσα του Χ. Μηνά το οποίο απέκρουσε ο τερματοφύλακας. Έτσι, στο 73’ δεχόμαστε και δεύτερο γκολ στην κόντρα, αφού είχαμε αφήσει χώρους στην άμυνα μας. Παρόλα αυτά συνεχίσαμε να πιέζουμε, και στο 87’ μετά από κόρνερ του Βασιλάκη, ο Θρασύβουλος Καλούδης μειώνει με κεφαλιά σε 2-1. Λίγο πριν το τέλος δημιουργήσαμε άλλη μια μεγάλη φάση μετά από συνεργασία Καραϊσαρλή και Μπρούνο, με τον τελευταίο να πλασάρει με υπερένταση αλλά ο κίπερ μπλόκαρε. Συνεχίσαμε να πιέζουμε μέχρι το τελευταίο λεπτό αλλά δεν τα καταφέραμε.

Ήταν ομολογουμένως ένα από τα καλύτερα παιχνίδια που έχουμε κάνει φέτος. Μας αδικεί το αποτέλεσμα και πιστεύουμε ότι αξίζαμε τουλάχιστον την ισοπαλία. Προετοιμαζόμαστε για το επόμενο ματς και τελευταίο για τον Α’ Γύρο αντιμετωπίζοντας την Ομόνοια στην έδρα μας.

Αγωνίστηκαν: (Καλούδης) Τσουκιάς, Νικομάνης Σ, Ρέβης, Μηνάς Α, Βάρελης, Μαράϊ, Νικομάνης Ε, Καλησπεράτης, Λαμκάϊ, Αργυροκαστρίτης, Δημουλής Ν

Αγωνίστηκαν ακόμα: Βασιλάκης, Μηνάς Χ, Καλούδης Θ, Καραϊσαρλής

Σκόρερ: 87' Καλούδης Θ.