Δευτέρα 23 Φεβρουαρίου 2015

21η Αγωνιστική: ΑΠΣ Αετός Κουσπάδων - ΑΠΣ Κεραυνός Αγίου Νικολάου 1-2 (Φωτορεπορτάζ)

Νίκη γοήτρου και διατήρησης των όποιων ελπίδων για μπαράζ.
Με τις καιρικές συνθήκες να μην ευνοούν για "σωστό" ποδόσφαιρο και με πολλές απουσίες λόγω τραυματισμών και τιμωριών, η ομάδα μας παρατάχθηκε με 11άδα ανάγκης στο κυριακάτικο ντέρμπι με τον Αετό. Παρά τις δυσκολίες που αντιμετωπίζαμε μπήκαμε στο γήπεδο με σωστή τακτική και πιστεύοντας ότι μπορούμε να πάρουμε τη νίκη. Έτσι αφού κλείσαμε τους χώρους μπροστά από την περιοχή μας προσπαθήσαμε να απειλήσουμε τον αντίπαλο από τον κεντρικό άξονα και το καταφέραμε σε δύο περιπτώσεις με τον Δημουλή Π. να σουτάρει, έξω από την περιοχή, με την μπάλα να καταλήγει άουτ. Χωρίς να απειληθούμε αλλά και να απειλήσουμε ιδιαίτερα, προηγηθήκαμε στο σκορ με κεφαλιά του Καλούδη Κ. έπειτα από φάουλ που εκτέλεσε ο Καλούδης Ε., στο 30'. Δέκα λεπτά όμως αργότερα δεχτήκαμε την ισοφάριση όταν δεν καταφέραμε να διώξουμε την μπάλα σε κόρνερ των γηπεδούχων και δώσαμε τη δυνατότητα στον επιθετικό του Αετού να πλασάρει εύστοχα από κοντά. Στο δεύτερο ημίχρονο η μπάλα παιζόταν κυρίως στο χώρο του κέντρου όπου κυριαρχούσαν οι δυνατές μονομαχίες. Προσπαθήσαμε να πάρουμε κάποια μέτρα στο γήπεδο και να πιέσουμε τον αντίπαλο λίγο πιο πάνω από το κέντρο, κάτι που απέδωσε καρπούς στο 65' όταν ο (δεκατετράχρονος) Δημουλής Π. εκμεταλλεύτηκε λάθος διώξιμο της άμυνας, βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων και δεν δυσκολεύτηκε να γράψει το 2-1 με ωραίο πλασέ. Στη συνέχεια ο Αετός προσπάθησε να αντιδράσει ανεβάζοντας περισσότερους παίχτες στην επίθεση αλλά δεν κατάφερε να πετύχει κάτι καθώς η αμυντική αντίδραση της ομάδας μας ήταν πολύ καλή.