Τετάρτη 7 Ιανουαρίου 2015

14η Αγωνιστική: ΑΟ Κεραυνός Δραγωτινών - ΑΠΣ Κεραυνός Αγίου Νικολάου 2-1 (Φωτορεπορτάζ)

Οι λεπτομέρειες που κάνουν τη διαφορά.
Για άλλη μία Κυριακή στο ίδιο έργο θεατές, προηγούμαστε στο σκορ και στο τέλος δεν καταφέρνουμε να πάρουμε αυτό που αξίζουμε από το ματς. Διαβασμένοι και προσηλωμένοι στο πλάνο μας, αφήσαμε την κατοχή της μπάλας στους γηπεδούχους καθώς ξέραμε ότι είναι πολύ γρήγορη και τεχνική ομάδα και αν πιέζαμε ψηλά θα είχαμε πρόβλημα στην αμυντική λειτουργία. Περιμέναμε, λοιπόν, τον αντίπαλο στο μισό του γηπέδου κλείνοντας τους χώρους και μην αφήνοντας τον να κάνει καμία κατά μέτωπο επίθεση πράγμα που μαρτυρούν και οι μηδέν τελικές που είχε στο πρώτο ημίχρονο. Από τη μεριά μας εμείς χάσαμε δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες να ανοίξουμε το σκορ, την πρώτη σε αντεπίθεση που κατέληξε στο Δημουλή Ν., ο οποίος δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από το ύψος της μικρής περιοχής και την δεύτερη σε στημένο όταν και πάλι από κεφαλιά του Δημουλή Ν. ο Καλούδης Κ. βρέθηκε αμαρκάριστος σε πλεονεκτική θέση αλλά το σουτ στην κίνηση που επιχείρησε πέρασε λίγο άουτ. Στο δεύτερο ημίχρονο συνεχίσαμε στον ίδιο ρυθμό και πετύχαμε γκολ στο 55΄, σε αντεπίθεση με τον Καλούδη Θ. έπειτα από έξυπνη κάθετη πάσα του Πλασκασοβίτη(ήταν από τους κορυφαίους για εμάς μαζί με το Λέσση Χ.). Και ενώ όλα έδειχναν πως το παιχνίδι ήταν πλέον στα μέτρα μας τρία λεπτά αργότερα δεχτήκαμε την ισοφάριση με ένα φτηνό γκολ, μετά από εκτέλεση φάουλ σχεδόν από το κέντρο, αδράνησαν άμυνα και τερματοφύλακας και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα αφού κανείς δεν μπόρεσε να μπει στην πορεία της. Το παιχνίδι κυλούσε στο ίδιο τέμπο, αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να σκοράρουν ξανά δέκα λεπτά πριν τη λήξη αυτή τη φορά με "αχρείαστο" πέναλτι που κέρδισαν. Στο υπόλοιπο του αγώνα προσπαθήσαμε να αντιδράσουμε αλλά η μόνη αξιοσημείωτη φάση που είχαμε ήταν ένα φάουλ του Καλησπεράτη που πέρασε μόλις άουτ.