Δευτέρα 24 Νοεμβρίου 2014

9η Αγωνιστική: ΠΑΟ Άρης Κέρκυρας - ΑΠΣ Κεραυνός Αγίου Νικολάου 2-1 (Φωτορεπορτάζ)

Καλή προσπάθεια αλλά οι αδράνειες πληρώνονται. Δίκαια ο Άρης το τρίποντο.
Αντιμετωπίζοντας μία από τις καλύτερες ομάδες της κατηγορίας ξέραμε πως για να πάρουμε κάτι καλό από το ματς θα έπρεπε να προσπαθήσουμε αρκετά. Έτσι λοιπόν μπήκαμε στον αγώνα με σκοπό να κλείσουμε τους χώρους στο κέντρο και να χτυπήσουμε τον αντίπαλο με αντεπιθέσεις. Ακολουθώντας λοιπόν τις οδηγίες του προπονητή μας τακτικά, καταφέραμε να μην κινδυνεύσουμε στο πρώτο ημίχρονο καθώς η μόνη καλή στιγμή που είχε ο Άρης ήταν μια κεφαλιά έπειτα από κόρνερ όπου απέκρουσε εντυπωσιακά ο Κοτζιάλης. Από τη μεριά μας βγήκαμε 2-3 φορές στην κόντρα, κλέβοντας την μπάλα στο χώρο του κέντρου, υπό καλές προϋποθέσεις, η κακή,όμως, επιλογή στην τελική πάσα μας στέρησε την ευκαιρία για κάποια αξιόλογη τελική προσπάθεια. Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο και μάλιστα γύρω στο 50' κάναμε την καλύτερή μας φάση για γκολ όταν ο Ρέβης Τ. από πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή και όντας αμαρκάριστος δεν βρήκε σωστά την μπάλα και δεν κατάφερε να την στείλει στα δίχτυα. Στη συνέχεια ο Άρης προσπάθησε να πιέσει και κατάφερε να σκοράρει δύο φορές  μέσα σε δέκα λεπτά, εκμεταλλευόμενος τα κενά που παρουσιάσαμε στην αμυντική μας λειτουργία. Μην έχοντας τίποτα να χάσουμε και με το ρολόι να δείχνει στο 70' ρισκάραμε και ανεβάσαμε την άμυνα μας στο κέντρο. Γεμίσαμε την περιοχή του αντιπάλου αναζητώντας ένα γκολ που θα μας έβαζε και πάλι στο παιχνίδι(στο διάστημα αυτό ο Άρης έβγαινε επικίνδυνα με αντεπιθέσεις αλλά σπατάλησε 1-2 καλές ευκαιρίες για γκολ), κάτι που έγινε στο 80' με κεφαλιά του Πλασκασοβίτη ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Καλισπεράτη. Στην συνέχεια πιέσαμε τους γηπεδούχους στην περιοχή τους χωρίς όμως να τους απειλήσουμε ιδιαίτερα.