Τρίτη 15 Απριλίου 2014

18η Αγωνιστική: ΑΟ Άρης Μέσης - ΑΠΣ Κεραυνός Αγίου Νικολάου 1-4 (Highlights+Φωτορεπορτάζ)

Κάναμε το καθήκον μας. Άρης Μέσης - Κεραυνός 1 - 4
Στο τελευταίο ματς της κανονικής περιόδου με αντίπαλο τον αδιάφορο Άρη Μέσης παραταχθήκαμε με μόνο στόχο την νίκη, καθώς με στραβοπάτημα του Άρη  Κέρκυρας, στην έδρα της πρωταθλήτριας Corfu F.C., θα καταλαμβάναμε την προνομιούχο, για την πρώτη φάση των μπαράζ ανόδου, 3η θέση. Έτσι λοιπόν μπήκαμε δυνατά στον αγώνα και πιέσαμε, από την αρχή, τον αντίπαλο στην περιοχή του, με αποτέλεσμα να ανοίξουμε το σκορ όταν μετά από λάθος της άμυνας ο Δημουλής Α. δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0 από πλεονεκτική θέση. Το γκολ αυτό μας εφησύχασε κάπως και επιτρέψαμε στον Άρη να πάρει μέτρα στο γήπεδο, παρ' όλ΄αυτά όμως εμείς είχαμε δύο καλές ευκαιρίες για 2ο γκολ, με τον Καλούδη Κ. να πλασάρει από το ύψος της μικρής περιοχής άουτ και το γυριστό του Καλούδη Θ. να έχει την ίδια κατάληξη. Αφού δεν καταφέραμε να κάνουμε το 2-0 που θα μας έδινε οριστικά το παιχνίδι, δεχτήκαμε την ισοφάριση, 5 λεπτά πριν από τη λήξη του ημιχρόνου, με όμορφη προσπάθεια και πλασέ του Νούνιες Χ. Στο δεύτερο ημίχρονο κυνηγήσαμε από νωρίς το γκολ και το πετύχαμε μόλις στο 46ο λεπτό με κεφαλιά του Καλησπεράτη Γ. έπειτα από σέντρα του Λέσση Χ..Στη συνέχεια τα πράγματα έγιναν πιο απλά για εμάς αφού στο 55' και στο 60' λεπτό σημειώσαμε άλλα δύο γκολ, με τον Βλαχόπουλο Σ. και Καλούδη Θ. αντίστοιχα. Στο υπόλοιπο του παιχνιδιού δημιουργήσαμε ακόμα 1-2 καλές φάσεις για γκολ όμως το σκορ παρέμεινε 1-4 μέχρι το τέλος.

Αξίζει να σημειωθεί ότι: Η ομάδα μας μετά την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος μετρά μόνο μία ήττα, κάτι που δείχνει ότι αν δεν είχε κάνει ένα τόσο κακό ξεκίνημα ίσως να μπορούσε να διεκδικήσει και παραπάνω θέση στον βαθμολογικό πίνακα.